< Tarım Bakanlığı, Sınav Yapmadan Veteriner Hekim Alabilecek | ziraat fakültesi | Tarım haberleri Son dakika tarım haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tarım Bakanlığı, Sınav Yapmadan Veteriner Hekim Alabilecek
10 Ocak 2014 Cuma Saat 09:21
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, veteriner hekim istihdamında, adayın üniversite mezuniyetinin bir parçası olarak veya lisansüstü mezuniyeti ile sonuçlanan eğitim yoluyla tüm gerekli bilgiyi

edindiğini belgelemesi durumunda sınav gerekliliğinden vazgeçebilecek.

Gıda, tarım ve hayvancılık bakanğlığı  veteriner hekim istihdamında, adayın üniversite mezuniyetinin bir parçası olarak veya lisansüstü mezuniyeti ile sonuçlanan eğitim yoluyla tüm gerekli bilgiyi edindiğini belgelemesi durumunda sınav gerekliliğinden vazgeçebilecek.

Bakanlığın Hayvansal Gıdaların Resmi Kontrollerine İlişkin Özel Kuralları Belirleyen Yönetmelikte Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

Bakanlık yaptığı değişiklikle, veteriner hekimleri, belirtilen konuları kapsayan sınavda başarılı olması durumunda resmi veya yetkilendirilmiş veteriner hekim olarak atayabilecek. Gerekli bilgiyi temel veteriner eğitiminin bir parçası olarak veya alınan eğitim yoluyla veya kazanılmış mesleki tecrübeyle edinen adayların, durumlarını sertifika ve benzeri belgelerle belgelemeleri halinde farklı sınavlar düzenlenebilecek. Bununla beraber Bakanlık, adayın üniversite mezuniyetinin bir parçası olarak veya lisansüstü mezuniyetiyle sonuçlanan eğitim yoluyla tüm gerekli bilgiyi edindiğini belgelemesi durumunda sınav gerekliliğinden vazgeçebilecek.

Ayrıca, yatırma ve üretim alanlarının izlenmesine ek olarak üretim, işleme ve dağıtımın her aşamasında son ürün için belirlenen gerekliliklere gıda işletmecisinin uyum sağladığını doğrulamak için laboratuar testlerinden oluşan bir kontrol sistemi oluşturulacak. Bu kontrol sistemi özellikle, deniz biyotoksinlerinin ve bulaşanların yasal limitleri aşmadığını ve yumuşakçaların mikrobiyolojik kalitesinin insan sağlığı için tehlike oluşturmadığını doğrulamak amacıyla oluşturulacak.

Bu yazı toplamda 2359 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.